Bangkok

Tajska stolica, Bangkok, to miasto o stu twarzach, które obfituje w przepiękne bajkowe pałace i świątynie skąpane złotem, intryguje pasjonującą kulturą oraz religią i posiada wiele wartych odkrycia zakątków. Potrafi być jednak niebezpieczna, dlatego też turyści wybierający się w podróż do tej baśniowej krainy powinni uzbroić się w szczególną ostrożność.

Co warto zwiedzić w Bangkoku?

Polecieć do stolicy Tajlandii można korzystając z wielu ofert tanich lotów. Np. https://www.google.pl/flights/#search;f=WAW;t=BKK czy http://www.aero.pl/bilety-lotnicze-do-tajlandii.html. Przebywając w mieście warto wybrać się do Wielkiego Pałacu, który usytuowany jest w centrum Starego Miasta Królewskiego. Wbrew pozorom nie jest to jeden obiekt, jak wskazuje nazwa, lecz ogromny kompleks pałacowy, który dzieli się na dwie części: religijną oraz świecką. W części religijnej zobaczyć można wspaniały zespół świątynny Wat Phra Kaeo, zaś w świeckiej sale recepcyjne, w których król udzielał wystąpień publicznych oraz królewskie pomieszczenia mieszkalne. Wielki Pałac wzniesiony został w stylu tajskim oraz klasycznym (wzorowanym na europejskim).

Kolejna perełka Bangkoku to słynna Świątynia Szmaragdowego Buddy, stanowiąca najważniejsze miejsce kultu dla buddystów. Zlokalizowana jest w sąsiedztwie Wielkiego Pałacu, w dzielnicy Phra Nakhon. Warto zauważyć, iż całą podłogę świątyni wyłożono srebrnymi płytkami. Na ścianach znajdują się zaś freski przedstawiające historie władców oraz Buddy. Interesującym miejscem na terenie obiektu jest również lśniąca złotem i różnymi kolorami biblioteka, w której przechowywane są buddyjskie manuskrypty, jednak większość jej pomieszczeń nie jest udostępniona do zwiedzania.

W trakcie wycieczki po Bangkoku na uwagę zasługuje także Świątynia Wat Traimit, w której mieści się największy na Ziemi posąg Buddy ze szczerego złota. Wśród obiektów wartych uwagi w Bangkoku jest również inna świątynia – Wat Arun. Budowla została wybudowana na zachodnim brzegu rzeki Menam i dotrzeć do niej można promem lub łodzią. Świątynia jest przykładem stylu khmerskiego, a jej nazwa wiąże się z imieniem hinduskiego bóstwa świtu. Turyści zainteresowani hinduską kulturą i religią powinni także zawitać do bajkowej Świątyni Wat Pho czyli Świątyni Odpoczywającego Buddy, która znajduje się w obrębie Starego Miasta Królewskiego. Jest to ogromny kompleks świątynny, którego największą atrakcję stanowi rzeźba Buddy Leżącego.

Bangkok pełen jest malowniczych miejsc zwianych z bogatą historią i wierzeniami mieszkańców kraju. Każdy odkrywca i tropiciel przygód z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.