Glasgow

Glasgow to niesamowite miasto, największe w Szkocji. Łączy w sobie dziedzictwo epoki wiktoriańskiej oraz eksperymenty architektoniczne. Glasgow zostało uznane za Europejską Stolicę Kultury w 1990 roku, a dziewięć lat później zostało Miastem Architektury i Wzornictwa Wielkiej Brytanii. Warto wybrać się do tego niesamowitego miejsca na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Celtyckiej na przełomie stycznia i lutego bądź też na Festiwal Jazzowy – czerwiec/lipiec.

W Glosgow , a dokładniej w dzielnicy West End znajduje się ogród botaniczny, w którym podczas spaceru oraz przyglądaniu się przeróżnym okazom drzew i roślin można wspaniale odpocząć. Są tu rośliny tropikalne, pustynne i stepowe, a nawet drapieżne.

Kochający sztukę odnajdą się zapewne w ogromnym Muzeum i Galerii Sztuki Kelvingrove. To także najstarszy budynek w Szkocji, stworzony w stylu hiszpańskiego baroku. Można tu podziwiać jedną z największych ekspozycji dzieł w Europie.

Glasgow zaprasza także do niezwykłego Muzeum Transportu, w którym znajdują się bogate kolekcje pojazdów, poczynając od małych do tych o wiele większych. Są tu zarówno lokomotywy, czy modele okrętów, jak i rowery, wózki dziecięce czy samochody.

Nie wolno zapomnieć także o Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie wystawiane są przeróżne prace artystów współczesnych. Znaleźć tu można dzieła abstrakcyjne brytyjskich oraz europejskich malarzy, albo też samemu uczestniczyć w dyskusjach i warsztatach.

Niezwykłą atrakcją okaże się również spacer po George Square pomiędzy budynkami o charakterze administracyjnym oraz odwiedzenie Katedry św. Mungo. To gmach średniowieczny, powstały w VI wieku, w którym znajduje się grób świętego.

W czasie zwiedzania nie można pominąć największego polodowcowego jeziora w Wielkiej Brytanii – Loch Lomond znajdującego się 23km od Glasgow, którego widok na długo pozostaje w pamięci. Jest ono długie na 39 kilometrów a na samym jeziorze znajduje się aż 60 większych i mniejszych wysp. Na jednej z nich żyją kangury walabia.

13 km na zachód od centrum miasta zaś znajduje się główny międzynarodowy port lotniczy, który zarazem jest największym w Szkocji – http://www.glasgowairport.com