Nowy Jork

Przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych znajduje się sławny Nowy Jork, miasto legenda. Główna jego część położona jest na trzech wyspach: Long Island, Staten Island oraz Manhattan. Drapacze chmur, słynne osobistości, niezwykła historia – to wszystko przyciąga turystów z całego świata. Każdej zimy pada tu śnieg, a przepych w przygotowaniu miasta na święta zachwyca podróżnych.

Polecieć warto korzystając z https://www.google.pl/flights/#search;f=WAW;t=JFK – wyszukiwarka lotów od Google. Często można natrafić na niezłe promocje do Nowego Jorku.

Nowy Jork najczęściej kojarzony jest ze słynną Statuą Wolności. Została ona wykonana przez francuskiego rzeźbiarza  Frédéric Auguste Bartholdi, aby upamiętnić braterstwo Amerykanów oraz Francuzów. Obecnie jest ona przede wszystkim symbolem wolnej Ameryki. Dzięki możliwości wspięcia się aż na koronę udaje się zobaczyć niesamowity krajobraz Dolnego Manhattanu.

Warto także zobaczyć ogromny Brooklyn Bridge, który przez 20 lat, począwszy od 1883 roku, był największym wiszącym mostem na świecie. Teraz stanowi symbol Nowego Jorku, mimo tego, że jest jednym z kilku nad East River.

Na Broadwayu można podziwiać wspaniały neogotycki kościół Trójcy Świętej, który przez około pięćdziesiąt lat od ukończenia budowy ( 1846 ) był najwyższym gmachem w Nowym Jorku. Warto także wybrać się na Ellis Island, małą wyspę, która była od 1894 roku stacją imigracyjną utworzoną po to, by kontrolować napływ ludności z wschodniej i południowej Europy. Dziś można tu podziwiać Muzeum Imigracji.

Nowojorczycy najchętniej odpoczywają w Central Parku, gdzie można rozkoszować się zielenią oraz twórczością tancerzy, aktorów, malarzy czy muzyków. Ten zaś, kto pragnie poczuć przepych i zobaczyć najbardziej elitarne miejsce na świecie powinien koniecznie wybrać się na Piątą Aleję. Obok wznosi się kilka niesamowitych pomników nowojorskiej architektury, a niemal naprzeciw można zachwycić się katedrą św. Patryka.

Na miłośników muzeów czeka niezwykłe Metropolitan Museum of Art, jedno z największych na świecie. Można tu podziwiać ponad 2 miliony dzieł, których nie sposób zobaczyć nawet w kilka tygodni.

W Nowym Jorku znajdują się trzy lotniska – dwa ulokowane są w dzielnicy Queens, to port lotniczy Kennedy’ego JFK oraz La Guardia, i jedno oddalone o 25 km.