Moskwa

Niesamowita, dostojna, pełna zabytkowych miejsc – to Moskwa, stolica Rosji. Jest ona największym centrum kulturowym, ekonomicznym i naukowym kraju, a jednocześnie posiada w sobie tyle atrakcji, że warto zarezerwować na pobyt więcej aniżeli kilka dni. Moskwa znajduje się w zachodniej części państwa, oddalona jest 970 km od wschodniej granicy z Polską. Zachęca ciepłe lato, lecz również bajkowa, choć siarczysta zima. Jednak najlepiej wybrać się do Moskwy w maju lub we wrześniu.

Stolica ta słynie z prestiżowych centrów nauki, chociażby takich jak Rosyjska Akademia Nauk. Znajduje się tu ponad 80 szkół wyższych, w tym 13 uczelni akademickich oraz 13 uniwersytetów.

Moskwa kojarzona jest oczywiście z Kremlem, który stanowi obecnie siedzibą Prezydenta Rosji. Początek tego wspaniałego zabytku to wiek XV a przebywając w tym miejscu możemy podziwiać zbrojownię, liczne muzea, sobory, czy słynny dzwon. Jednym w swoim rodzaju zabytkiem jest niewątpliwie Mauzoleum Lenina, które znajduje się w samym centrum Placu Czerwonego. Co istotne nie wolno robić tu żadnych zdjęć.

W połowie XVI wieku powstało kolejne istotne dla Rosji miejsce – Chram W. Błażennovo, którego przeznaczeniem było uczczenie zdobycia Kazania przez wojska Iwana IV. Chram znajduje się na zachód od Kremla na Arbacie. Można tu podziwiać staroświeckie sklepiki, kawiarnie, restauracje, czy butki, a także domy „cyganerii artystycznej”.  Tutaj także znajduje się pomnik największego piewcy rosyjskiego – Bułata Okudżawy.

Na terenie Moskwy znajduje się pięć podstawowych portów lotniczych : Lotnisko Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo, Bykovo oraz Ostafyevo. Głównym lotniskiem jest Sheremetyevo, które obsługuje 14 mln pasażerów rocznie oraz około sześćdziesiąt procent wszystkich lotów międzynarodowych. Kolejnym wiodącym portem lotniczym jest Domodedovo, zarazem najruchliwsze lotnisko Moskwy i całej Rosji. 28 km od centrum zaś znajduje się port lotniczy Vnukovo.

Moskwa to niesamowite wrażenia, miejsca pełne historii, a także bajkowe widoki. To największe miasto Europy na zawsze pozostanie w pamięci każdego, kto tu zajrzy.