Tel Aviv

Na Równinie Szaron, u wybrzeży Morza Śródziemnego znajduje się drugie co do wielkości miasto w Izraelu – Tel Aviv. Powstało ono w 1909 na obrzeżach portu morskiego Jafa, które według legendy zostało założone przez Jafeta, syna słynnego Noego. Jafa w 1950 została wcielona do Tel Avivu a dziesięć lat później rozpoczęto odbudowę Starego Miasta.

Na spacer koniecznie trzeba wybrać się na Starówkę. Znajduje się tu Wieża Zegarowa z 1906 roku oraz wiele interesujących zabytków, wśród których jest chociażby Meczet Mahamoudia, a także ruiny z okresu rzymskiego i egipskiego. Urzekającym elementem krajobrazu są niewątpliwie bajkowe uliczki wiodące aż do portu.

Meczet Mahamoudia to zjawiskowa budowla, której początek sięga 1812 roku. Obok niego zaś znajduje się fontanna. Znamienną częścią meczetu jest wieża minaretu, jednakże wieża zegarowa, którą wybudowano w 1906 roku także wzbudza zachwyt.

Tel Aviv to również tak zwane Biało Miasto, na które składa się zespół budynków powstałych w latach 1930-1948. Wszystkie zaliczają się do modernistycznego stylu Bauhaus oraz oczywiście mają biały kolor. Co ciekawe w 2003 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to bowiem najbardziej rozległe skupisko gmachów modernistycznych.

Tel Aviv to także miasto z jednym z najstarszych portów na świecie, który znajduje się w Jafie. Będąc tutaj można wybrać się na godne podziwu targowisko oraz spędzić czas na poszukiwaniu tutejszych wyrobów.

Dla miłośników sztuki wspaniałą informacją na pewno będzie fakt iż na przedmieściach miasta znajdują się dwa najpopularniejsze i największe muzea w Tel Aviv. Jedno z nich – Muzeum Haaretz zawiera w sobie muzeum historyczne, antropologiczne oraz archeologiczne. Dom Diaspory natomiast składa się ze zbiorów, które przywołują dzieje Żydów.

15 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta znajduje się największy port lotniczy w Izraelu Tel Aviv-Ben Gurion. Jest on jednym z najściślej kontrolowanych lotnisk na świecie. Międzynarodowe loty obsługiwane są w terminalu trzecim, a krajowe w pierwszym.