Dublin

Największym miastem Irlandii i zarazem jej stolicą jest urzekający Dublin. Na dwie części dzieli go rzeka Liffey. Do Dublina najlepiej wybrać się w maju bądź w czerwcu, bowiem wtedy jest tu najwięcej słońca. Warto dodać, że Irlandia to kraj nazywany wyspą deszczu i mgieł, a pogoda jest tu niezwykle zmienna.

Wyjątkowym zabytkiem miasta jest niewątpliwie Zamek Dubliński, który był niegdyś siedzibą wicekrólów oraz symbolem dominacji brytyjskiej. Kształt widoczny dzisiaj jest efektem renowacji oraz przebudowy z XIX wieku, zaś o dawnym charakterze budowlo mającej bronić przed najazdami, świadczy już tylko masywna Record Tower.

Warto wybrać się także do jednego z największych parków miejskich świata – Phoenix Park. Można tu aktywnie wypocząć, zobaczyć miejskie zoo, czy też podziwiać rezydencję prezydenta oraz ambasadora Stanów Zjednoczenia.

Dublin to także muzea i galerie, których jest tu aż 35. Cenne zabytki niewątpliwie znajdują się w Muzeum Narodowym, gdzie można podziwiać przedmioty z epoki brązu i żelaza. Jest tu także kolekcja malarstwa europejskiego oraz irlandzkiego. Warto odwiedzić również Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Hugh Lane Gallery.

Katedra św. Patryka to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć. Wnętrza zachwycają wspaniałością architektury, a w północno-zachodnim narożniku można znaleźć kąt poświęcony Jonathanowi Swiftowie, autorowi „Podróży Guliwera”.

Ciekawy okaże się także potężny zespół budynków nowego i starego browaru – St James’s Gate Guinness Brewery. Można tu podziwiać kilkupiętrową ekspozycję, która ukazuje proces produkcji słynnego browaru. Na rotundzie zaś można odpocząć wpatrując się w panoramę miasta.

Szpila to kolejny punkt programu. Pomnik ten ma wysokość 120 metrów, a wzniesiono go, by uczcić obchody millenium. To zwężająca się ku górze iglica będąca dwukrotnie wyższą od najwyższego budynku w Dublinie.

Międzynarodowy Port Lotniczy Dublin znajduje się około 10 km na północ od centrum i jest największym lotniskiem w Irlandii. Jego początki sięgają 1936 roku.