Ateny

Starożytne zabytki, wysoka temperatura nawet w październiku, zmodernizowana infrastruktura – to oraz o wiele więcej oferują Ateny, niesamowita stolica Grecji. Imprezowe dzielnice, takie jak Thission, Psiri, czy Plaka proponują rozrywki od rana do wieczora, a na plażach, na które można się dostać w ciągu paru minut dzięki nadbrzeżnej linii tramwajowej, można wspaniale wypocząć.

Charakterystycznym miejscem w Atenach, w które koniecznie trzeba się wybrać, jest Wzgórze Akropol. Wieńczą do wspaniałe ruiny Partenonu. W środku można podziwiać dwunastometrowy posąg Ateny Partenos, który został wykonany przez sławnego Fidiasza. Rocznie Akropol odwiedza ponad 3 miliony turystów.

Ciekawym miejscem jest także Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się takie zabytki jak złoto mykeńskie, ceramika, biżuteria, ogrom rzeźb. Te zasobne zbiory sprawiają, że owe muzeum jest uznawane za jedno z najbogatszych na całym świecie.

Warto wybrać się także do nowoczesnego Muzeum Sztuki Cykladzkiej, pełne wspaniałych kolekcji sztuki starożytnej Grecji. Istotnym jest fakt, iż najstarsze przedmioty pochodzą sprzed niemal 5000 lat.

Czym natomiast byłyby Ateny bez słynnej Agory? Ów ośrodek życia gospodarczego i politycznego od początku VI w p.n.e. skupiał i nadal skupia mieszkańców z całego miasta. Kiedyś odbywały się tu publiczne zgromadzenia i sądy, dziś nadal można poczuć atmosferę tego miejsca.

Warto zobaczyć również starą dzielnicą Aten, która w czasach tureckich stanowiła centrum miasta. Monastiraki graniczy z rzymską agorą, a pamiątkami z okresu panowania tureckiego są dwa meczety – Tsistaraki i Fethiye oraz bazar, gdzie handluje się niemal wszystkim.

25 kilometrów od centrum Aten znajduje się nowoczesny port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa, które jest największym lotniskiem w kraju. Obok niego znajduje się hotel.

Ateny to historia połączona z nowoczesnością, miejsca pełne przeszłości i te całkiem nowe. To miasto, w którym można przeżyć niesamowite wakacje, odpocząć bądź też bawić się do białego rana.