Pekin

Pekin, położony w północno wschodniej części Chin, to miasto tętniące życiem, gdzie w powietrzu unosi się niepowtarzalny klimat orientu, a malownicze i pełne uroku zakątki z okazałymi świątyniami i pałacami na długo zapadają w pamięć.

Zwiedzanie metropolii warto rozpocząć od słynnego Placu Niebiańskiego Spokoju, na którym znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju strzegąca wejścia do tajemniczego miasta cesarskiego. Usytuowana jest tam również Wielka Hala Ludowa, stanowiąca siedzibę parlamentu oraz Chińskie Muzeum Narodowe i Mauzoleum Mao Zedonga. W niedalekiej odległości od placu zlokalizowane jest Zakazane Miasto, czyli największy na świecie kompleks pałacowy, który uzyskał wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przeszłości był on dostępny jedynie dla rodziny cesarskiej i najważniejszych urzędników państwowych. Historia Zakazanego Miasta rozpoczęła się na początku XV stulecia. Ogromny kompleks powstał w latach 1406-1420 na rozkaz cesarza Yongle z dynastii Ming. Dziś zobaczyć tam można aż 800 pałaców, liczne pawilony oraz egzotyczne, tętniące zielenią parki z trzema sztucznymi stawami.

Nieopodal znajduje się także charakterystyczna Niebiańska Świątynia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, wzniesiony przez cesarza Yongle. Nie jest to jeden obiekt, zaś cały kompleks taoistycznych świątyń, w którym przywódcy Chin wznosili swoje modły do Nieba, prosząc o urodzajne plony lub błagając o przebaczenie za swoje winy. W skład kompleksu Niebiańskiej Świątyni wchodzą przede wszystkim: Okrągły Ołtarz (miejsce składania ofiar przez cesarza), Pawilon Modlitwy o Urodzaj oraz Cesarskie Sklepienie Nieba (co ciekawe znajduje się przed nim tzw. Ściana Szeptów, wypowiadane szeptem słowa przy jednym z jej krańców, można usłyszeć na przeciwległym krańcu). Świątynia została w 1998 r. wpisana na listę UNESCO.

Miłośnicy kultury chińskiej z pewnością powinni się również udać do największej świątyni buddyjskiej w Pekinie, a zarazem jednego najsłynniejszych miejsc kultu buddyzmu tybetańskiego – Świątyni Harmonii i Pokoju, zwanej także Świątynią Lamy. Najbardziej rozpoznawalnymi budowlami kompleksu są: Wzgórze 500 Arhatów oraz Pawilon Wielkiego Buddy. Niezwykle ważnym zabytkiem chińskiej stolicy jest ponadto Pałac Letni, na który składają się liczne rezydencje, pawilony, altanki i ogrody, co wynosi w sumie ponad 3000 obiektów. Pałac został w 1998 r. wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Port lotniczy w Pekinie: http://en.bcia.com.cn (Beijing Capital International Airport).