Sofia

Zielone bulwary, zabytkowa architektura i dwa i pół tysiąca lat niesamowitej historii – to Sofia, stolica i największe miasto Bułgarii. Położona nad rzeką Bojańską nazywana bywa „Paryżem Wschodu”. To 8 tysięcy hektarów parków, a także najwyżej położona stolica w Europie. Wokół znajdują się piękne góry oraz czyste wody.

Będąc tu warto zobaczyć Katedrę Aleksander Newski, która powstała na cześć rosyjskiego Cara Aleksandra II. To niewątpliwie piękna budowla. Składa się ona z pozłacanych kopuł, a wejście zdobione jest marmurem. Onyks oraz Alabaster to zaś ozdoba tronu cara i patriarchy. Cerkiew ta jest główną świątynią patriarszą Autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Najstarszą prawosławną cerkwią w mieście jest natomiast Bazylika świętej Sofii. Posiada ona bogatą historię, a co ciekawe w trakcie tureckiej okupacji została przekształcona w meczet. Choć w czasie trzęsienia ziemi w XIX wieku budynek utracił jeden z minaretów, to wrócił do swojej świetności dzięki odrestaurowaniu w 1900 roku.

Najstarszym budynkiem zaś w całej Sofii jest Cerkiew świętej Georgii. Jej początki sięgają IV wieku, a wewnątrz odkryto trzy warstwy fresków, z których najstarsze pochodziąz wieku X.

W 1911 roku powstały Łaźnie Miejskie, których nie sposób pominąć w czasie zwiedzania. Znajdują się one obok starych tureckich łaźni, a liczne mozaiki na ścianach dodają temu miejscu uroku.

Dla zaciekawionych przeszłością Sofii wyjątkowym miejscem okaże się Muzeum Historii, które znajduje się w państwowej rezydencji Bojana. Jest tu ponad 22 000 eksponatów. A dodatkową atrakcję stanowią wykopaliska z wczesnej epoki brązu, a także antyczne wazy.

Warto również zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, które można znaleźć w dawnym budynku będącym meczetem Bujuk Cami. Posiada ono jedne z najbogatszych zbiorów w całej Bułgarii. Znajduje się tu między innymi złoty skarb Valchitran z XIV wieku, czy też liczne wykopaliska z osad rzymskich, greckich i tureckich.

Najbliższe, międzynarodowe lotnisko jest natomiast położone 520 m n.p.m. w pobliżu Sofii. To port lotniczy Wrażdebna, największy w Bułgarii.